Wiadomości -Kościerzyna.Info

Artykuły z działu
 1. Zgodnie z wprowadzonymi w ubiegłym tygodniu obostrzeniami w sklepach może obecnie przebywać trzy razy tyle klientów, ile jest kas. Jeśli wiec w dyskontach i marketach jest pięć kas, wewnątrz może przebywać maksymalnie 15 osób.Nowe przepisy doprowadziły do tego, że przed większymi sklepami ustawiają się długie kolejki osób oczekując na możliwość wejścia i zrobienia zakupów.
 2. Od soboty żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej wspierają policjantów podczas patroli. Do tego zadania oddelegowano 130 terytorialsów 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. - Chodzi o to aby maksymalnie zwiększyć liczbę służb pełnionych na podległym terenie w związku ze zwiększeniem obowiązków wynikających w walce z pandemią - podkreśla por. Tomasz Klucznik oficer prasowy 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
 3. Trwają prace nad przebudową i remontem kuchni przy Domu Kultury w Karsinie. Prace mają zakończyć się jeszcze w kwietniu.
 4. Samorząd Województwa Pomorskiego uruchomił specjalny telefon, gdzie seniorzy mogą uzyskać niezbędną pomoc czy informacje. Codziennie od 8.00 do 22.00 pracownicy Regionalnego Ośrodka Pomocy Społecznej czekają pod numerem telefonu 58 326 87 34.
 5. Do 125 wzrosła liczba zakażonych koronawirusem w wojewódzkie pomorskim. O ośmiu nowych przypadkach poinformowało w poniedziałek ministerstwo zdrowia. W Polsce przybyło 99 nowych przypadków oraz czterech ofiar śmiertelnych. Łącznie liczba zarażonych wynosi już 4.201 przypadków, tym 98 osób zmarło.
 6. Aż dwóch amatorów jazdy na podwójnym gazie zatrzymali w miniony weekend kościerscy policjanci. 50-latek wydmuchał blisko dwa promile alkoholu, 32-latek z kolei popełnił wykroczenie znajdując się w stanie po użyciu alkoholu. Mimo to obu zatrzymano prawo jazdy.
 7. Piątkowa wieczorna przejażdżka oplem dla 19-latka będzie miała swój finał w sądzie. Nastolatek nie tylko kierował pojazdem, choć nie miał do tego uprawnień, ale nie zatrzymał się do policyjnej kontroli. Wpadł po kilkunastokilometrowej ucieczce samochodem i próbie ucieczki na piechotę.
 8. Wzrasta liczba zachorowań na koronawirusa w Polsce. Przybywa ich z każdym dniem. Uruchomiliśmy specjalny raport, w którym codziennie będziemy informować o aktualnej sytuacji w powiecie kościerskim, na Pomorzu i w Polsce.
 9. Łącznie 475 przypadków zachorowań na koronawirusa odnotowano w niedzielę w Polsce. Wśród nich jest 13 mieszkańców Pomorza, w tym dwie dziewczynki. Liczba chorych w kraju wzrosła do 4102. W wieczornym komunikacie podano też informację o śmierci kolejnych 10 zakażonych.
 10. O kolejnych pięciu przypadkach zakażenia koronawirusem w województwie pomorskim poinformowało w niedzielny poranek ministerstwo zdrowia. Łącznie liczba zarażonych na Pomorzu wynosi już 109 osób. W Polsce przybyło 207 nowych przypadków. W sumie zakażonych jest już 3.834 osób, w tym 84 osoby nie żyją.
 11. Do 3627 wzrosła liczba przypadków zachorowań na koronawirusa w Polsce. Wśród 124 nowych przypadków zachorowań jest aż trzynaścioro mieszkańców Pomorza. Liczba chorych w województwie wzrosła do 104.
 12. W rozporządzeniu Rady Ministrów z 31 marca pojawił się zapis, że od 12 kwietnia w nabożeństwach w kościele będzie mogło uczestniczyć do 50 wiernych. Zapis zdaje się dość ryzykowny, zwłaszcza w świetle szybko rosnącej liczby zachorowań, niewykluczone jednak, że zostanie w przyszłym tygodniu zmieniony, gdyż Minister Zdrowia zapowiedział, że decyzje co do przebiegu świąt zapadną w przyszłym tygodniu.
 13. Mandatem karnym i powrotem do domu w asyście policjantów zakończyło się dla dwóch 17-latków spacerowanie po miejscowości. Nastolatkowie złamali bowiem zakaz dotyczący poruszania się w przestrzeni publicznej wyłącznie w obecności osoby pełnoletniej.
 14. Sytuacja przedsiębiorców pogarsza się z każdym dniem. Pandemia doprowadzi do poważnego kryzysu gospodarczego, który już dotknął wiele firm i przedsiębiorstw. W najtrudniejszej sytuacji są zwłaszcza mali i średni przedsiębiorcy. W środę, 1 kwietnia uruchomiono pomoc w ramach tzw. Tarczy antykryzysowej. Właściciele firm, którzy spełnią określone warunki mogą skorzystać m.in. z dopłat do pensji pracowników czy pożyczek w wysokości do 5 tys. złotych. Jak można skorzystać z pomocy?
 15. Wystarczyło niecałe dziesięć dni, by wspólnymi siłami uzbierać na zakup respiratora dla szpitala. Niemniej mieszkańcy nie zakończyli wpłat. Dodatkowe środki zostaną przekazane między innymi na zakup testów dla medyków. Wójt gminy Nowa Karczma dziękuje za dotychczasowe wsparcie i prosi o kolejne. Tym razem na materiał do wydruku przyłbic dla służb.
 16. O dziewięciu kolejnych przypadkach zachorowań w województwie pomorskim poinformowało w sobotni poranek ministerstwo zdrowia. Łącznie na Pomorzu jest już 91 potwierdzonych przypadków. W Polsce liczba ta sięgnęła 3503, z tego 73 osoby zmarły.
 17. Przed nami najważniejsze w kalendarzu liturgicznym Kościoła Katolickiego święto Wielkanocy. Już w tę niedzielę rozpoczną się uroczystości Wielkiego Tygodnia - Niedziela Palmowa. Jak zatem będzie wyglądały tegoroczne święta Wielkiej Nocy w czasach zarazy?
 18. Do 82 wzrosła liczba zachorowań na koronawirusa na Pomorzu. W piątek późnym wieczorem Ministerstwo Zdrowia, poinformowało o 117 nowych przypadkach w kraju, w tym siedmiu w województwie pomorskim. Przez ostatnią dobę odnotowano łącznie 437 przypadków zachorowań. Zmarło łącznie 14 osób.
 19. W związku z rozprzestrzeniającą się pandemią koronawirusa Lasy Państwowe podjęły decyzję o wprowadzeniu tymczasowego zakazu wejścia do lasów. Obowiązuje do 11 kwietnia. Zamknięto też szlaki udostępnione dla pieszych i rowerzystów w rezerwatach przyrody.
 20. 3266 osób zarażonych koronawirusem i 65 osób, które zmarły z powodu zakażenia - to najnowszy bilans zachorowań na Covid-19 w Polsce. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych 117 przypadkach zachorowań. Wśród nich jest dwoje mieszkańców Pomorza - z Gdańska i powiatu nowodworskiego.
 21. Zgodnie z otrzymaną decyzją od piątku na oddział położniczo-ginekologiczny Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie przyjmowane będą pacjentki zakażone koronawirusem lub z wysokim prawdopodobieństwem zarażenia. Do pojawienia się jednak pierwszej pacjentki z COVID-19, porody będą odbywały się, jak do tej pory. O tym, które kobiety zostaną przyjęte na oddział będzie decydował ordynator oddziału.
 22. Seniorzy są grupą szczególnie narażoną na ciężką postać choroby COVID-19. Dlatego bacznie powinni przestrzegać zakazów i ograniczeń. A to wiąże się z pozostaniem w domu. Jak zatem starsze osoby mają sobie radzić w tym trudnym czasie? Na szczęście w Kościerzynie nie muszą się nad tym głowić, bo ruszyła tam oddolna inicjatywa społeczna Kościerska Pomoc Sąsiedzka dla Seniorów. Dołączyć do akcji może każdy!
 23. Mimo sporo ograniczeń, Urząd Gminy Kościerzyna stara się funkcjonować normalnie. Urzędnicy przygotowują się do remontów dróg, przetargów, trwa procedowanie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. W związku z nauczaniem zdalnym w szkołach samorząd zamierza zakupić za kwotę 70.000 zł komputery dla potrzebujących uczniów. Kwotę 80.000 zł przekazał też na rzecz szpitala na walkę z epidemią koronawirusa.
 24. O ile żaden z kościerskich przedsiębiorców nie zgłosił do Powiatowego Urzędu Pracy w Kościerzynie informacji o planowanych zwolnieniach grupowych, w małych firmach pracownicy już odczuwają skutki panującej pandemii koronawirusa. - Mamy informację o zwolnieniach pracowników w firmach zatrudniających do dziewięciu osób - przyznaje Mirosław Ginter, szef kościerskiego PUP-u. I to właśnie dla tych firm ruszyła już pomoc w ramach tzw. tarczy antykryzysowej.
 25. Aż dwóch młodych kierujących w czwartek musiało pożegnać się na trzy miesiące z prawem jazdy. Jeden z nich został zatrzymany w miejscowości Dębogóry, drugi w Lubieszynie. Obaj przekroczyli prędkość w terenie zabudowanym o co najmniej 50 km/h. W tym roku kościerscy policjanci zatrzymali już 25 praw jazdy.

Kultura

Zapraszamy do zwiedzania Muzeum i udziału w zajęciach edukacyjnych w

Więcej…

Historia

Turystyka

Jak jest w Kościerzynie

Przegląd miasta Kościerzyna w jego atrakcjach i charakterystycznych obiektach

Religia

Sport

Na startach w Chwaszczynie stawiło się aż 838 osób

W Chwaszczynie 7 marca odbył się Prolog VIII edycji cyklu Kaszuby Biegają – największej imprezy biegowej w Polsce północnej. Zawodnicy i zawodniczki z całej Polski stanęli na

Więcej…

Samorząd

Styl życia

Czas wolny

I Festiwal Smaków Food Trucków w Koscierzynie

Wrześniowy weekend pełen smaków! Rusza I Festiwal Smaków Food Trucków w Kościerzynie

Co? I Festiwal Smaków Food Trucków w Kościerzynie
Kiedy? 28-29.09.2019 r.
O której? sobota 12:00 – 21:00, niedziela 12:00 – 20:00
Gdzie? Parking, ul. Ogrodowa

Więcej…