Wiadomości -Kościerzyna.Info

Artykuły z działu
 1. Ostatnią kolejkę spotkań w A klasie zwycięstwem zakończyły tylko dwa nasze zespoły. Podobna sytuacja miała miejsce w rozgrywkach B klasy. Powody do zadowolenia mają piłkarze Wdy Lipusz, KS Skorzewo, Kaszubii Kościerzyna oraz Wierzycy Stara Kiszewa.
 2. Chwilowe uniesienie miłosne może kosztować tych dwojga karę grzywny do 1500 złotych, aresztu lub nagany. Mężczyzna z kobietą zostali przyłapani podczas seksu na przystanku autobusowym w Szumlesiu Szlacheckim. Do sieci trafiło zdjęcie tej sytuacji. Postępowanie w sprawie nieobyczajnego wybryku będzie prowadzić kościerska policja.
 3. Trzy najbliższe miesiące w areszcie spędzi 24-letni mieszkaniec powiatu kościerskiego, którego w poniedziałek zatrzymali kościerscy policjanci. Mężczyzna był poszukiwany przez sąd celem odbycia zasądzonej wobec niego kary pozbawienia wolności.
 4. To będzie dzień pełen atrakcji. Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie zaprasza na szósty Kolejowy Dzień Dziecka, który odbędzie się 5 czerwca. W programie m.in. przejażdżki kolejką lilipucią, drezyną ręczną, zwiedzanie taboru kolejowego, ruchoma makieta stacji kolejowej Kościerzyna, dmuchańce, zabawy, gry i konkursy z animatorami, gadżety dla małych i dużych oraz zwiedzanie wystawy stałej i czasowej.
 5. Rolnicy od kilku tygodni składają wnioski o dopłaty do nawozów, które w ostatnich miesiącach osięgnęły astronomiczne ceny. Wielu z nich zmaga się dodatkowo z suszą i nie ukrywa, że plony będą zdecydowanie mniejsze. Te czynniki będą miały m.in. wpływ na cenę żywności, która z tygodnia na tydzień szybuje mocno w górę.
 6. Do niecodziennej rywalizacji jaką była Spartakiada Seniorów w Wielkim Klinczu przystąpiło osiem zespołów. Najlepszą drużyną okazała się reprezentacja seniorów z Kościerzyny, która wywalczyła Puchar Wójta Gminy Kościerzyna.
 7. Obywatel Ukrainy nie zatrzymał się do kontroli drogowej. Policjanci przerwali jego jazdę po pościgu. Jakby tego było mało, okazało się, że 31-latek był po użyciu alkoholu. Grozi mu kara do pięciu lat pozbawienia wolności oraz wysoka grzywny.
 8. Kolejni kierujący, którzy nie powinni wsiadać za kółko, wpadli w ręce kościerskich funkcjonariuszów. Wśród zatrzymanych są kierowcy po użyciu alkoholu, środków odurzających oraz z zakazem prowadzenia pojazdów.
 9. Rajd pieszy oraz rowerowy, turniej piłki nożnej, jak również różne konkursy dla dzieci i całych rodzin - tak w wielkim skrócie przebiegał Piknik Patriotyczny w Łubianie, który odbył się w ramach 78. rocznicy boju pod Łubianą.
 10. Kaszubia Kościerzyna ostatnią kolejkę spotkań zakończyła z kompletem punktów. Biało-bordowi na własnym terenie pokonali Grom Nowy Staw. Losy spotkania rozstrzygnęły się dopiero w doliczonym czasie gry. Z kolei podziałem punktów zakończyło się wyjazdowe spotkanie Gwiazdy Karsin, która rywalizowała z Kolejarzem Chojnice.
 11. „Podaj rękę Ukrainie” – pod taki hasłem zorganizowano wyjątkowy koncert w Starej Kiszewie. Dochód z tego wydarzenia zostanie przeznaczony na zorganizowanie wakacji dla dzieci z Ukrainy, które przebywają na terenie gminy Stara Kiszewa.
 12. Jeden z największych koszmarów kierowców ostatnich lat wreszcie dobiegł końca. Generalny remont drogi krajowej nr 20 na odcinku Kościerzyna-Korne został oficjalnie zakończony. Jak zapewniają przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Gdańsku, na wspomnianym odcinku nie będą już prowadzone prace, które mogłyby utrudniać jazdę kierowcom.
 13. Przeszli eliminacje gminne, wykazali się wiedzą na etapie powiatowym, a w sobotę zmierzyli się z najlepszymi z najlepszych w Pomorskiem. W Szkole Podstawowej w Przodkowie odbył się bowiem wojewódzki etap Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Pierwsze miejsce w swojej kategorii wiekowej zajęła Antonina Datta z gminy Karsin. Laureaci dwóch pierwszych miejsc będą reprezentować Pomorze w finale krajowym.
 14. Wichura daje się we znaki mieszkańcom Kaszub. W powiecie kościerskim odnotowano jedynie pojedyncze zdarzenia związane z silnym wiatrem. Na trasie Korne - Lipusz gałąź spadła na przejeżdżający samochód. Na szczęście kierującemu toyotą nic się nie stało.
 15. Kwiecień był kolejnym miesiącem, w którym odnotowano spadek bezrobocia. W porównaniu z marcem zmniejszyło się ono o prawie 70 osób. Niestety, więcej osób trafiło do kościerskiego PUP-u, by zarejestrować się jako osoby bezrobotne.
 16. Władze powiatu stoją przed dużym wyzwaniem. Do kościerskich szkół średnich w roku szkolnym 2022/2023 trafi zdecydowanie więcej uczniów niż przed rokiem. Jak zostanie rozwiązany problem lokalowy, a także jakie inwestycje zrealizowano w placówkach oświatowych w ostatnim czasie - takie tematy poruszamy w rozmowie z Piotrem Laską, wicestarostą kościerskim.
 17. W piątek w Nowej Karczmie przeprowadzono gminne ćwiczenia obronne „CIS-2022” w zakresie „Przemieszczenia stanowiska kierowania Wójta Gminy Nowa Karczma na zapasowe miejsce pracy”. W ich ramach odbyła się zarówno ewakuacja w urzędzie gminy, jak i w miejscowej szkole podstawowej. W działaniach uczestniczyli m.in. strażacy z jednostek ochotniczych straży pożarnych z terenu gminy Nowa Karczma.
 18. W nocy z piątku na sobotę pogoda na Kaszubach może się gwałtownie pogorszyć. Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru oraz burz. W związku z tym wydano ostrzeżenia II stopnia, do mieszkańców powiatu rozesłano również alerty RCB.
 19. Zawodnicy Uczniowskiego Klubu Sportowego Olimpijczyk Skorzewa mają za sobą udane starty na kilku imprezach biegowych. Kilku z nich miało duże powody do zadowolenia, ponieważ do domu wrócili z medalami.
 20. Oszuści działający metodą „na wnuczka" czy „na policjanta" wciąż dzwonią. - Nie bądźmy obojętni i wcześniej ostrzegajmy naszych krewnych przed osobami podszywającymi się pod członków rodziny, policjantów, pracowników poczty lub banku. Nie pozwólmy, aby nasi najbliżsi stracili dorobek swojego życia - apeluje policja.
 21. W ciągu kilku najbliższych dni policjanci z Kościerzyny realizować będą działania, których celem jest zmniejszenie zagrożenia na drogach. Mundurowi będą reagować przede wszystkim na nieprawidłowości w ruchu pieszych i wykroczenia popełniane przez kierowców w rejonach przejść dla pieszych. Natomiast w sobotę i niedzielę policjanci w trakcie pełnionej służby będą zwracać uwagę na motocyklistów, którzy z uwagi na piękną pogodę licznie wyjeżdżają na drogi naszego powiatu.
 22. Trzymiesięczny areszt zastosował sąd wobec 32-latka, mieszkańca powiatu kościerskiego, podejrzewanego o wprowadzanie do obrotu i posiadanie znacznej ilości narkotyków. Mężczyzna został zatrzymany w minioną środę. Funkcjonariusze zabezpieczyli wcześniej u niego w mieszkaniu amfetaminę.
 23. W Liniewie rozpoczyna się jedna z największych inwestycji infrastrukturalnych ostatnich lat. Chodzi o uporządkowanie układu komunikacyjnego na ulicy Dworcowej oraz Nasiennej. Mieszkańcy i kierowcy muszą się liczyć z poważnymi utrudnieniami.

Kultura

Zapraszamy do zwiedzania Muzeum i udziału w zajęciach edukacyjnych w

Więcej…

Historia

Turystyka

Jak jest w Kościerzynie

Przegląd miasta Kościerzyna w jego atrakcjach i charakterystycznych obiektach

Religia

Sport

Sezon biegowy w Chwaszczynie zakończony

W najbliższą sobotę w Chwaszczynie oficjalne zakończenie sezonu biegowego na Kaszubach. Biegowe Mikołajki będą ostatnim etapem cyklu

Więcej…

Samorząd

Koncert charytatywny dla Ukrainy w Leśnie. Cz .2

Występy artystyczne przeplatała zbiórka finansowa oraz licytacja aukcyjna na rzecz Ukrainy. Jednym z przedmiotów był obraz Pałacu Prezydenckiego przekazany na licytację przez

Więcej…

Styl życia

Czas wolny

I Festiwal Smaków Food Trucków w Koscierzynie

Wrześniowy weekend pełen smaków! Rusza I Festiwal Smaków Food Trucków w Kościerzynie

Co? I Festiwal Smaków Food Trucków w Kościerzynie
Kiedy? 28-29.09.2019 r.
O której? sobota 12:00 – 21:00, niedziela 12:00 – 20:00
Gdzie? Parking, ul. Ogrodowa

Więcej…