Wiadomości -Kościerzyna.Info

Artykuły z działu
 1. To będzie zupełnie inny dzień Wszystkich Świętych niż wszystkie dotychczasowe, obchodzone w minionych latach. Z powodu pandemii koronawirusa nie odbędzie się kwesta przy kościerskim cmentarzu, w czasie której zbierane były środki na renowację zabytkowych grobów wybitnych mieszkańców Kościerzyny i ziemi kościerskiej.
 2. Statystyki odnośnie nowych zakażeń koronawirusem rosną w zastraszającym tempie. Minionej doby w całej Polsce patogen wykryto u 21.629 osób, z kolei w województwie pomorskim dobowy przyrost zachorowań przekroczył liczbę tysiąca i wyniósł 1049. W powiecie kościerskim minionej doby potwierdzono 36 nowych przypadków.
 3. Zawodnicy Uczniowskiego Klubu Sportowego Olimpijczyk Skorzewo zakończyli lekkoatletyczny sezon. Zrobili to z mocnym akcentem, o czym świadczą ich wyniki zanotowane podczas zawodów rozgrywanych w Bytowie.
 4. W czwartkowe popołudnie służby interweniowały na trasie Wdzydze - Wąglikowice. Kierujący audi stracił tam panowanie nad pojazdem, zjechał na pobocze i uderzył w drzewo. Jak się okazało 29-latek był kompletnie pijany. Wydmuchał 3,5 promila alkoholu.
 5. Długie kolejki samochodów, a także ludzi czekających godzinami w drodze do punktu pobrań w kierunku Covid-19 powoli odchodzą do historii. To efekt uruchomienia drugiego takiego miejsca przy kościerskim Szpitalu Specjalistycznym.
 6. Sporo osób obawiało się, że kolejna konferencja premiera przyniesie informację o nałożeniu całkowitego lockdownu. Tymczasem nowych obostrzeń na razie nie ma. Premier zaapelował do protestujących o to, by skierowali nienawiść na niego oraz polityków i nie stwarzali zagrożenia dla osób starszych. Poinformował też o sukcesywnie powiększanej bazie miejsc dla chorych z Covidem.
 7. Od jutra 30 października zostanie wprowadzona zmiana organizacji ruchu w rejonie kościerskiego cmentarza. Wszyscy kierowcy powinni się z nią zapoznać, by uniknąć wszelkich trudności w poruszaniu się w tych okolicach.
 8. To była rekordowa doba pod względem nowych zakażeń koronawirusem. W Polsce po raz pierwszy przekroczono próg dwóch tysięcy przypadków, w województwie pomorskim liczba zachorowań oscyluje w granicach tysiąca. W powiecie kościerskim minionej doby potwierdzono 33 nowe przypadki.
 9. Najpóźniej do połowy listopada w szpitalach prowadzonych przez pomorski samorząd pojawią się 243 dodatkowe łóżka dla chorych na Covid, w tym 17 z respiratorami i 10 z tlenoterapią. Szpital w Kościerzynie zyska blisko 30 nowych miejsc, w tym pięć z respiratorami.
 10. Władze gminy Lipusz podsumowały wyniki konkursu na "Najładniejszą zagrodę w gminie Lipusz" oraz konkursu "Piękna Wieś Pomorska 2020".
 11. Nowa nawierzchnia asfaltowa oraz likwidacja barier architektonicznych - to dwie ważne inwestycje realizowane obecnie na terenie Kościerzyny. Ich zakończenie przewidziano na połowę listopada.
 12. Coraz więcej mieszkańców miasta i powiatu jest zbulwersowanych sytuacją, jaka ma miejsce na parkingu przy cmentarzu w Kościerzynie, a chodzi o notoryczny brak miejsc. Władze miasta miały pomysł na rozwiązanie tego problemu, ale na jego wdrożenie nie zgodzili się radni.
 13. Modnym gadżetem przeznaczonym dla młodszych i starszych użytkowników jest smartwatch, czyli inteligentny zegarek, któremu można nadać wiele różnych funkcji. Producenci prześcigają się w oferowaniu coraz to nowych opcji do zegarków dla dzieci tego typu. Wiele z nich pozwala na spełnianie zadań z zakresu kontroli rodzicielskiej. W jakich przypadkach smartwatch dla dzieci rzeczywiście może okazać się jak najbardziej przydatny?
 14. Iwona Kaszubowska, dyrektorka Przedszkola nr 7 w Kościerzynie została wyróżniona w Ogólnopolskim Konkursie Super Dyrektor Przedszkola.
 15. Minionej doby padły kolejne rekordy i to w każdym zakresie. W całej Polsce odnotowano 18.820 nowych zakażeń i potwierdzono aż 236 zgonów. W województwie pomorskim nastąpił wzrost o 901 nowych zakażeń, a w powiecie kościerskim 35.
 16. Piłkarze gdańskiej III grupy B klasy zakończyli rundę jesienną. Natomiast zespoły IV grupy tej samej klasy zakończą rozgrywki w najbliższy weekend.
 17. Na terenie lasów otaczających Kościerzynę i Gostomie w ubiegłym tygodniu policjanci realizowali kolejne czynności w sprawie zaginięcia Wacława Dzienisza. Śledczy analizując materiały sprawy, wytypowali kolejne miejsca, które należy sprawdzić pod kątem ewentualnego przebywania 56-latka. W trakcie działań wzięli udział członkowie Poszukiwawczego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.
 18. W piątek na ulice Kościerzyny ponownie wyjdą mieszkanki powiatu kościerskiego. Początek manifestacji o godzinie 18. na Rynku. Stamtąd obrońcy praw kobiet, ale też przeciwnicy obecnej polityki rządu PiS, przejdą ulicami Świętojańską, Skłodowskiej, Piechowskiego, Hallera, Kościuszki, Wojska Polskiego i Gdańską, by zakończyć przemarsz ponownie na Rynku.
 19. Alkoholizm jest niezwykle powszechną chorobą, z którą boryka się mnóstwo osób w różnym wieku. Uzależnienie od alkoholu bez wątpienia niekorzystnie oddziałuje na nasze zdrowie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Z tego też względu dobrze byłoby poddać się leczeniu. W trakcie detoksu choremu często towarzyszy tak zwany głód alkoholowy. Jakie są jego fizyczne objawy?
 20. Strażacy z jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej działających na terenie gminy Kościerzyna otrzymali nowy sprzęt od samorządowców.
 21. Do ponad 50 osób trafiło stypendium burmistrza Kościerzyny, który w ten sposób uhonorował wyróżniających się uczniów oraz studentów. Finansowe nagrody zostały przyznane za osiągnięcia zanotowane w roku szkolnym i akademickim 2019/2020.
 22. Sytuacja pod względem wolnych łóżek na oddziałach zakaźnych kościerskiego Szpitala Specjalistycznego nadal nie ulega poprawie. Chodzi o kardiologię, neurologię oraz internę gdzie nie ma miejsc, by przyjąć nowych pacjentów z koronawirusem.
 23. Mimo iż poniedziałkowy protest przebiegał spokojnie i dbający o bezpieczeństwo manifestujących funkcjonariusze nie ujawnili rażącego łamania prawa, policjanci będą prowadzić postępowanie. Zgromadzenie odbyło się bowiem w czasie obowiązującego w kraju zakaz zgromadzeń powyżej pięciu osób.
 24. Zwolnienie ze składem ZUS, dotacje w wysokości 5.000 zł i świadczenia postojowe - to rządowe wsparcie przygotowane dla branż gastronomicznej, rozrywki, zdrowia fizycznego i sprzedaży detalicznej w związku z restrykcjami, które je dotknęły przez pandemię. Premier Mateusz Morawiecki poinformował o nowej tarczy podczas zwołanej we wtorek konferencji prasowej.

Kultura

Zapraszamy do zwiedzania Muzeum i udziału w zajęciach edukacyjnych w

Więcej…

Historia

Turystyka

Jak jest w Kościerzynie

Przegląd miasta Kościerzyna w jego atrakcjach i charakterystycznych obiektach

Religia

Sport

Sportowy weekend w Żukowie już w tę sobotę

Inauguracja Kaszuby Biegają 2020 rozpocznie się już w tę sobotę i niedzielę, IV Marszobieg Wiedzy o 66. Kaszubskim Pułku Piechoty, a także pierwszy turniej

Więcej…

Samorząd

Styl życia

Czas wolny

I Festiwal Smaków Food Trucków w Koscierzynie

Wrześniowy weekend pełen smaków! Rusza I Festiwal Smaków Food Trucków w Kościerzynie

Co? I Festiwal Smaków Food Trucków w Kościerzynie
Kiedy? 28-29.09.2019 r.
O której? sobota 12:00 – 21:00, niedziela 12:00 – 20:00
Gdzie? Parking, ul. Ogrodowa

Więcej…