Wiadomości -Kościerzyna.Info

Artykuły z działu
 1. Wycieczka motocyklowa pełna atrakcji z Klubem Motocyklowym LOST SAINTS LEMC Poland Legion, gadżety WOŚP, zestawy upominkowe od Animalsów, morsów, czy kościerskiego magistratu, a także obrazy, strażacki pies czy ręcznie malowane bombki - to tylko niektóre przedmioty, które możecie wylicytować na WOŚPowej aukcjach, które z uwagi na pandemię koronawirusa odbywają się wyłącznie w sieci. Zachęcamy do licytacji! Grajcie i bawcie się razem z nami!
 2. W styczniu 1945 roku żołnierze 1 Frontu Białoruskiego kierujący się na zachód ku stolicy III Rzeszy – Berlinowi, przekroczyli bramy wielkiego kompleksu obozowego, o którego przeznaczeniu nie mieli bladego pojęcia. 27 stycznia przypada 76. rocznica wyzwolenia KL Auschwitz-Birkenau.
 3. Tradycyjnie przekraczanie prędkości, ale też nieprawidłowe parkowanie, niewłaściwa infrastruktura drogowa i spożywanie alkoholu w niedozwolonym miejscu- to główne bolączki zgłaszane przez mieszkańców zagrożenia w powiecie kościerskim w minionym roku. Łącznie w 2020 roku na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa odnotowano 679 zgłoszeń, w tym 412 zostało potwierdzonych.
 4. Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji podsumował konkurs zorganizowany pod hasłem „Mój przyjaciel bałwan”. Pomysł pracowników ośrodka kultury spotkał się z dużym zainteresowaniem mieszkańców gminy Nowa Karczma.
 5. 6.789 nowych zakażeń w Polsce, 636 w województwie pomorskim oraz 16 w powiecie kościerskim - to najnowszy koronawirusowy dobowy raport. W całym kraju odnotowano ponad 260 zgonów. Na Pomorzu minionej doby zgłoszono 31 zgonów pacjentów COVID-19, w tym pięć dotyczyło powiatu kartuskiego. W województwie pomorskim zaszczepiono do tej pory 60.441 osób, w tym 9.279 osób przyjęło już drugą dawkę szczepionki.
 6. Jak już pisaliśmy zainteresowanie konkursem przerosła najśmielsze oczekiwania organizatorów, ale udało się rozstrzygnąć konkurs i wyłonić zwycięzców w poszczególnych kategoriach. Przypomnijmy, że na konkurs wpłynęło około 550 zdjęć z bałwanami w roli głównej.
 7. W Kościerzynie powstało izolatorium dla osób bezdomnych z podejrzeniem Covid-19. Przygotował je Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Kościerzynie.
 8. O krok od tragedii. O wielkim szczęściu może mówić wędkarz, który we wtorkowe popołudnie wpadł do przerębla na jeziorze Raduń. Sytuację zauważyła kobieta, która natychmiast powiadomiła służby. Jeden ze strażaków wskoczył do przerębla i przy współpracy innych strażaków i policjantów wyciągnęli mężczyznę na brzeg. Służby apelują o rozsądek! Nie wchodźcie na lód!
 9. To pierwszy taki konkurs w historii kaszubszczyzny - Fundacja Kaszuby ogłosiła plebiscyt na Kaszubskie Słowo Roku 2020. Spośród nadesłanych przez internautów 94 propozycji wybrano pięć słów i wyrażeń, które najlepiej oddają miniony rok. Każdy może wziąć udział w głosowaniu i poprzeć jego zdaniem najtrafniejsze dla 2020 roku sformułowanie.
 10. Młodzi piłkarze Santany Wielki Klincz mieli okazję sprawdzić swoją formę podczas piłkarskiego turnieju Givova Junior Cup, który był rozgrywany w Tuchomiu w powiecie bytowskim. Zawodnicy trenera Stanisława Wnuka zajęli tam piąte miejsce.
 11. Kolejna kościerska szkoła zdecydowała się pomóc Szpitalowi Specjalistycznemu w Kościerzynie. Tym razem z taką inicjatywą wyszła Prywatna Szkoła Podstawowa „Prymus” w Kościerzynie. Wspomniana pomoc była ukierunkowana na pacjentów Zakładów Opiekuńczo-Leczniczych w Dzierżążnie.
 12. W 2020 roku kościerscy strażacy interweniowali 1.275 razy, a więc odnotowali o 8,5 proc. zdarzeń więcej niż rok wcześniej. O tym, z jakimi akcjami przyszło im mierzyć się najczęściej, jak na ich działalność wpłynęła pandemia koronawirusa, udziale w działaniach jednostek OSP, jak również o zmianach, jakie nastąpiły w jednostce oraz planach na 2021 rok rozmawialiśmy z Komendantem Powiatowym PSP w Kościerzynie, st. bryg. Tomaszem Klinkoszem.
 13. 4.604 nowych zakażeń w Polsce, 361 w województwie pomorskim oraz dziewięć w powiecie kościerskim - to najnowszy koronawirusowy dobowy raport. W całym kraju odnotowano ponad 260 zgonów. Na Pomorzu minionej doby zgłoszono 25 zgonów pacjentów COVID-19, w tym jeden dotyczy powiatu kościerskiego. W województwie pomorskim zaszczepiono do tej pory 52.739 osób, w tym 4.427 osób przyjęło już drugą dawkę szczepionki.
 14. Mocnym akcentem zainaugurowały swoje występy w nowym roku lekkoatletki z Kościerzyny – Olimpia Breza oraz Weronika Lizakowska. Obydwie zawodniczki zaprezentowały świetną formę podczas Halowego Mityngu, który odbywał się w Toruniu.
 15. Społeczna Straż Rybacka w Kościerzynie apeluje do wędkarzy o zachowanie rozsądku i odpowiedzialność podczas wchodzenia na lód. - Lód jest kruchy i bardzo słaby. W każdej chwili może się załamać pod ciężarem człowieka. Naprawdę nie warto ryzykować życia dla kilku ryb - podkreśla komendant Karol Ebertowski. Niestety o kruchości lodu przekonał się w poniedziałek jeden ze strażników, który zginął pod taflą lodu na jeziorze w Dziemianach.
 16. Mieszkańcy zastanawiają się czy drzewa rosnące przy ulicy Klasztornej w Kościerzynie są przewidziane do wycięcia. Wszystko wskazuje na to, że tak się właśnie stanie ze względu na planowane inwestycje, które mają być realizowane na tym obszarze.
 17. Tragicznym finałem zakończyło się dla jednego z wędkarzy wędkowanie na jeziorze w Dziemianach. Pod mężczyzną załamał się lód. Po północy strażacy wydobyli ciało mężczyzny spod tafli lodu na brzeg.
 18. Mieszkańcy gminy Liniewo mogą korzystać z aplikacji Blisko. Jest to mobilny system komunikacji, dzięki któremu mieszkańcy będą informowani o najważniejszych sprawach, a także wydarzeniach.
 19. Protesty pomorskich samorządowców nie przyniosły efektów. Tomasz Augustyniak został odwołany ze stanowiska Pomorskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego - Dziękuję wszystkim, którzy mnie wspierali podczas 14 lat pracy i 5,5 letniego okresu kierowania Wojewódzką Stacją Sanitarno - Epidemiologiczną w Gdańsku - dziękuję Tomasz Augustyniak.
 20. 2.419 nowych zakażeń w Polsce, 357 w województwie pomorskim oraz pięć w powiecie kościerskim - to najnowszy koronawirusowy dobowy raport. W całym kraju odnotowano blisko 40 zgonów. Na Pomorzu minionej doby zgłoszono cztery zgony pacjentów COVID-19. W województwie pomorskim zaszczepiono do tej pory 48.206 osób, w tym 4.295 osób przyjęło już drugą dawkę szczepionki.
 21. Cztery osoby trafiły do szpitala wskutek zdarzenia, do którego doszło w niedzielne popołudnie w Konarzynach. Kierująca mercedesem wpadła tam w poślizg, w wyniku czego zderzyła się z innym z pojazdem.
 22. Mimo pandemii udało się przeprowadzić VII Regionalny Konkurs Méster Bëlnégò Czëtaniô. Wzięło w nim udział 269 uczestników. Wśród najlepszych tradycyjnie nie zabrakło mieszkańców powiatu kościerskiego.
 23. O dużym sukcesie mogą mówić młodzi piłkarze Santany Wielki Klincz z rocznika 2006/2007. Podopieczni trenera Piotra Malka triumfowali w piłkarskim turnieju „Kiełpino Cup”.
 24. Środki karne w postaci opuszczenia lokalu, zakazu zbliżania się oraz policyjny dozór zastosował wobec 25-letniego mieszkańca Kościerzyny prokurator. Mężczyzna został zatrzymany w sobotę podczas awantury domowej.
 25. 21-latek musi pożegnać się z prawem jazdy. Został on zatrzymany w sobotnią noc przez kościerskich policjantów za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o minimum 50 km/h.

Kultura

Zapraszamy do zwiedzania Muzeum i udziału w zajęciach edukacyjnych w

Więcej…

Historia

Turystyka

Jak jest w Kościerzynie

Przegląd miasta Kościerzyna w jego atrakcjach i charakterystycznych obiektach

Religia

Sport

Sportowy weekend w Żukowie już w tę sobotę

Inauguracja Kaszuby Biegają 2020 rozpocznie się już w tę sobotę i niedzielę, IV Marszobieg Wiedzy o 66. Kaszubskim Pułku Piechoty, a także pierwszy turniej

Więcej…

Samorząd

Styl życia

Czas wolny

I Festiwal Smaków Food Trucków w Koscierzynie

Wrześniowy weekend pełen smaków! Rusza I Festiwal Smaków Food Trucków w Kościerzynie

Co? I Festiwal Smaków Food Trucków w Kościerzynie
Kiedy? 28-29.09.2019 r.
O której? sobota 12:00 – 21:00, niedziela 12:00 – 20:00
Gdzie? Parking, ul. Ogrodowa

Więcej…